اطلاعيه مهم 

جدول زمانبندي برگزاري كلاسبندي و بازگشايي مدرسه

اولياي محترم ضمن مطالعه جدول ذيل

برنامه هاي خود را جهت حضور دانش آموز در مدرسه

 در تاريخ هاي ذكر شده،هماهنگ نمايند.

ساعت برنامه متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

رديف

پايه

روز و تاريخ كلاسبندي و باز گشايي

1

دوم

روز دوشنبه 24/6/93

2

سوم

روز سه شنبه  25/6/93

3

چهارم

روز چهارشنبه  26/6/93

4

پنجم

روز شنبه    29/6/93

5

ششم

روز يكشنبه   30/6/93

6

جشن شكوفه ها

روز دوشنبه 31/6/93

7

بازگشايي مدرسه

روز سه شنبه 1/7/93

     

شروع  دور دوم كلاس هاي پايگاه تابستاني 

يكشنبه 12 مرداد  

 

 

هزاران آفرين بر جانت اي ماه / روان عاشقان قربانت اي ماه
مبارك باد ماه عشق بازان / كه بنشينند در ايوانت اي ماه
مبارك باد عيد روزه داران / نكويان جهان مهمانت اي ماه . . .

 

سلام دوستان مهربان و عزيز. مي دونيد امروز چه روزيه؟ آره، درست گفتيد، روز عيد فطر. مي دونيد بزرگترها در اين روز چه كار مي كنند؟ نمي دونيد، خب، اشكالي نداره، من الان براتون توضيح مي دهم.

 

 مسلمانان اجازه دارند در اين روز و روزهاي ديگر غذا بخورند و آب بنوشند.

 

در اين روز همه ي مسلمان ها خيلي خوشحال و شاد هستند. چون توانستند ماه رمضان را روزه بگيرند و امروز مي خواهند از خداي بزرگ و مهربان شان جايزه بگيرند.

 

در روز عيد فطر، بزرگترها ديگر روزه نمي گيرند، چون ماه مبارك رمضان تمام شده است و مي توانند همراه شما كوچولوها غذا بخورند.

 

در اين روز، همه ي مسلمانان صبح زود از خواب بيدار مي شوند و براي نماز عيد فطر به مساجد مي روند. شايد شما هم تا الان به نماز عيد فطر رفته باشيد.

 

بعد از نماز مسلمان ها به عيد ديدني مي روند. مثلاً به خانه ي فاميل ها و دوستان مي روند و آن ها را مي بينند.

 

راستي بچه ها در شب عيد فطر بزرگترها بايد به آدم هاي نيازمند كمك كنند. خداي مهربان از ما مسلمان ها خواسته كه در آخر ماه رمضان و در شب عيد فطر يك هديه به نيازمندان بدهيم كه اسم اين هديه زكات فطره است.

 

در اين روز دعا كردن بسيار خوب است. پس حتماً در اين روز دعا كنيد و آن چيزي را كه دوست داريد از خدا بخواهيد. خداي بزرگ شما كوچولوها را خيلي دوست دارد و حتماً به حرف هاي شما گوش مي دهد.

جایزه الهی

 

"عید" در لغت از ماده "عود" به معنی بازگشت است، لذا روزهایی را که مشکلات قوم و جمعیتی برطرف می شود و به پیروزی ها و راحتی های نخستین باز می گردند، عید می نامند. مانند عید فطر و قربان به مناسبت این که در پرتو اطاعت یک ماهه رمضان یا انجام فریضه بزرگ حج، صفا و پاکی فطری نخستین به روح و جان ، باز می گردد، و آلودگی هایی که بر خلاف فطرت است ، از میان می رود .

"عید فطر" یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است . مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را روزه به پا داشته و از خوردن ،آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند ، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند ، اجر و پاداشی که خداوند ، خود به آنان وعده داده است .

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده اند که در این روز، امر امساک از خوردن و آشامیدن برداشته می شود و مؤمنان رخصت می یابند در روز، افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

عید فطر صحنه ای از قیامت

حضرت علی (ع)  به مناسبت عید فطر خطبه ای قرائت کرده و در آن ، این روز را به قیامت تشبیه فرموده است :

ای مردم! این روز شما ، روزی است که نیکوکاران در آن پاداش می گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مأیوس و نا امید می گردند.

دنیا محل مسابقه است و آخرت زمان اجر گرفتن، بهشت جایزه برندگان این مسابقه و جهنم جزای بازماندگان است .

(عید فطر) شبیه ترین روز به روز قیامت است. -  چون در قیامت عده ای که زیان کارند ، تأسف می خوردند و غضبناک می گردند و عده ای که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمت های الهی می شوند . -

وقتی از منازلتان برای خواندن نماز عید خارج می شوید ، به یاد آورید زمانی را که از منزل بدن خود خارج شده و به سوی خدای خود خواهید رفت .

وقتی در جایگاه نماز خود می ایستید به یاد آورید زمانی را که در محضر عدل الهی می ایستید و از شما حسابرسی می کنند. وقتی از نماز به منازلتان بر می گردید به یاد آورید زمانی را که به منازل خود در بهشت خواهید رفت .

ای بندگان خدا! کمترین چیزی که به زنان و مردان روزه دار داده می شود این است که فرشته ای در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا می دهد: "هان! بشارتتان باد، ای بندگان خدا که گناهان گذشته تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه باقی ایام را بگذرانید ."

روز و نماز عید فطر

از سخنان معصومین علیهم السلام چنین برداشت می شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است. لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلی نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

مناسبت های مختلف اسلامی ، زمینه توجه به خدای متعال و زنده کننده یاد او در زندگی و فکر مسلمانان است و برای بسیاری از این مناسبت ها، اعمال و دعاهای ویژه ای از جمله "نماز" بیان شده است . بر خلاف اغلب جشن ها و اعیاد ، که آمیخته به غفلت ها، هوسرانی ها و شهوات است، اعیاد اسلامی، همراه با نماز، دعا، انفاق، صدقه ، غسل ، طهارت و ... است .

در حدیث شریفی از امام رضا علیه السلام آمده است :

" خداوند ، روز فطر را بدین سبب "عید فطر" قرار داد تا مسلمانان ، اجتماع و مجمعی داشته باشند که در آن روز، گرد هم آیند و در برابر خداوند ، به خاطرمنت ها و نعمت هایش، به تمجید و تعظیم بپردازند، پس آن روز، روز عید و تجمع ، روز زکات و رغبت و روز نیایش است. "

 

 

 

در قنوت نماز عید  چه می خوانیم؟

بارالها! به حق این روز، که آن را برای مسلمانان عید و برای محمد صلی الله و علیه و اله ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار دادی از تو می خواهم که بر محمد و آل محمد درود فرستی و مرا در هر خیری وارد کنی که محمد و آل محمد را در آن وارد کردی و از هر بدی که محمد و آل محمد را خارج ساختی ، ما را نیز از آن خارج ساز، درود و صلوات تو بر او و آنها. خداوندا! از تو می طلبم، هر آنچه را که بندگان شایسته ات از تو خواستند و به تو پناه می برم از هر آنچه که بندگان خالصت به تو پناه بردند .

جایزه الهی

عمده ترین چیزی که در این نماز، از خدا خواسته می شود، آمرزش و مغفرت الهی و مبارک ساختن این عید، با قبولی طاعات است و این، بهترین جایزه ای است که خداوند به نمازگزاران روزه دار، عطا می کند . امام باقر علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت می کند که فرمود : هر گاه روز اول ماه شوال (عید فطر) فرا می رسد ، منادی از سوی خداوند ندا می دهد : " ای مؤمنین : بشتابید به سوی جایزه هایتان."

آنگاه امام باقر علیه السلام رو به جابر کرد و فرمود : ای جابر! جوایز خدا، مثل جایزه های این پادشاهان نیست! امروز ، روز جایزه هاست!

از "سوید بن غفله" نقل شده است : در روز عید بر امیرالمؤمنین علی علیه السلام وارد شدم و دیدم که نزد او نان گندم و خطیفه

(خوراکی از آرد و شیر) و ملبنة (غذا یا حلوایی که با شیر تهیه می شود ) موجود است . پس به آن حضرت عرض کردم : روز عید و خطیفه؟!

حضرت فرمود : این عید کسی است که آمرزیده شده است. منابع:1- تحف العقول، ص 170.

2- وسائل الشیعه، ج 5، ص141.

3- همان ، ص 140.

4- بحار الانوار، ج40، ص 74 .

 

 

 

 

جهت اطلاع از برنامه  پايگاه تابستاني

 به منو گروه آموزشي/فعاليت آموزشي/پايگاه تابستاني مراجعه نماييد.

 

 

رمضان آمد و مهموني به پا شد

نوبت مهموني پاك خدا شد

سفره ي خدا  پر از عطر نمازه

پرِ از عبادت و راز و نيازه

همه دستاشون به سوي آسمونه

رو لبا نام خداي مهربونه

رمضان ماه دعا ماه عبادت

ماه مهربوني و بركت و رحمت

 

 

روزه اولي ها چه بخورند؟

جام جم آنلاين: يكي از مشكلاتي كه در تغذيه برخي افراد بخصوص روزه اولي ها وجود دارد، نخوردن سحري است. برخي به دليل آن كه دير يا زياد شام مي خورند يا دير مي خوابند رغبتي به بيدار شدن در سحر و خوردن سحري ندارند.

 

ماه رمضان هر سال نوجوانان مكلف شده زيادي به خيل روزه داران مي پيوندند. روزه بر دختران 9 ساله و پسران 15 ساله واجب مي شود و اين شروع مرحله اي جديد و البته سنگين در زندگي آنان است.

در واقع آنها به سني رسيده اند كه بايد همگام با بزرگ ترها روزه بگيرند و نماز بخوانند و همانند آنها در مسير تقوا و پرهيز از گناه گام بردارند و اين روند را به نسل بعد خود هم انتقال دهند.

مسيري پرمسووليت، اما شيرين است كه با گذر و موفقيت در هر مرحله آن احساس قدرت و شعف تمام وجود انسان را در برمي گيرد.

امسال روزه اولي ها براي سحري خوردن بيدار مي شوند. با خانواده افطار مي كنند و اين روال تا 30 روز ادامه مي يابد، اما ممكن است برخي والدين نگران باشند.

نگراني آنها از جنس نارضايتي نيست. بلكه مضطربند كه نكند فرزند شان بخصوص در ساعات گرم و طولاني تابستان تاب گرسنگي و تشنگي را نياورده و خسته و ضعيف شود. نكند بيمار شود و رشدش مختل گردد. نكند....

به گفته متخصصان، ذخاير گليكوژن كبدي و ذخاير چربي كه طي 11 ماه در بدن انباشته شده اند، كم خوري هاي اين ماه را جبران مي كنند، بنابراين هيچ مشكلي براي افراد بويژه روزه اولي ها به وجود نخواهد آمد. البته به دليل آن كه نوجوانان در سن رشد هستند و قدري كم تحمل، تغذيه مناسب بخصوص در اين ماه كمك شاياني به حفظ قدرت و توان آنها براي ادامه روزه داري مي كند. اما با رعايت چه نكات تغذيه اي مي توانيم ايام ماه مبارك را به سلامت و به دور از هرگونه مشكلي طي كنيم؟

سحري نخوريد، بي طاقت مي شويد

يكي از مشكلاتي كه در تغذيه برخي افراد بخصوص روزه اولي ها وجود دارد، نخوردن سحري است. برخي به دليل آن كه دير يا زياد شام مي خورند يا دير مي خوابند رغبتي به بيدار شدن در سحر و خوردن سحري ندارند.

شايد نخوردن سحري در زمان هايي كه روز ها كوتاه تر است، مشكلي به دنبال نداشته باشد، اما در روزهاي فعلي كه طول روزه داري 16 تا 17 ساعت است، حذف اين وعده توان و طاقت فرد را كاهش مي دهد.

به دليل آن كه بدن نمي تواند به مدت طولاني كربوهيدرات در خود ذخيره كند؛ افرادي كه سحري نمي خورند، دچار افت قند خون، كاهش كارايي مغزو بي قراري شده و در نتيجه فعاليت هاي فكري و ذهني روزانه دچار اختلال خواهد شد.

غذاهاي مناسب سحر

بهتر است وعده سحري مانند يك وعده ناهار متوسط يا يك صبحانه كامل باشد. غذاهاي چرب، شور، سرخ شده، انواع نوشابه و آبميوه هاي پر شكر را از اين وعده حذف كنيد. از آنجا كه دريافت كالري و پروتئين نوجوانان نبايد در طول اين ايام تغيير كند بايد هر سه وعده غذايي استفاده شود.

بهترين راه اين است كه وعده ناهار در سحر، صبحانه در افطار و حدود يك تا2 ساعت پس از افطار شام سبك و كاملي مصرف شود.

سحري را با عجله نخوريد

براي پرهيز از عجله هنگام خوردن سحري نيم تا يك ساعت زودتر از خواب برخيزيد تا زمان كافي براي تهيه يا گرم كردن و ميل نمودن غذا داشته باشيد. آرامش در غذا خوردن به هضم و جذب بهتر غذا كمك مي كند. بعد از وعده سحري هم بلافاصله با شكم پر نخوابيد.

اين كار فشار وارده به سيستم گوارشي را مضاعف كرده و باعث كسلي طي روز مي شود. بهترين وقت خوابيدن هنگامي است كه هضم معده انجام شده و غذا از دهانه معده عبور كرده است. اين عملكرد نيم ساعت تا سه ربع طول مي كشد.

راه هاي رفع تشنگي

در وعده سحر به همراه غذا از سوپ و سالاد سبزيجات بدون سس استفاده كنيد. بهترين گزينه سالاد كاهوست. ميوه و سبزي هايي كه درصد آب بيشتري دارند، به ترتيب كاهو، كرفس، خيار، هندوانه، كلم بروكلي آبپز، اسفناج، لوبيا سبز، هويج و غلات است.

اين سبزي ها به علت مواد فيبري مي توانند مقداري آب را درون خود ذخيره كرده و در ساعات روزه داري بتدريج آب ذخيره خود را رها كرده و در رفع عطش فرد در ساعات روزه داري و همچنين پيشگيري از يبوست موثرباشند. مصرف ميوه و سبزي در فاصله افطار تا سحر توصيه مي شود.

از خوردن غذاهاي شور، تند و و مواد گوشتي هم در وعده سحر اجتناب كنيد. پروتئين هاي حيواني نظير گوشت قرمز به دليل آن كه به صورت اوره دفع مي شوند نياز به مقادير زيادي آب دارند و طلب نوشيدن را در شما افزايش مي دهند. البته مي توانيد از مخلوط پروتئين حيواني و گياهي همچون انواع خوراك گوشت و حبوبات استفاده كنيد. اين غذا شما را سير مي كند و از همه مهم تر پروتئين مورد نياز بدن نوجوان را تامين مي كند.

آب زياد ضرر دارد

به خاطر داشته باشيد مصرف زياد آب در وعده سحر نه تنها از تشنگي نمي كاهد، بلكه با رقيق كردن آنزيم هاي گوارشي باعث سوءهاضمه و ديگر مشكلات گوارشي مي شود. اين را هم بدانيد نوشيدن چاي و قهوه به اندازه آب خالص، نياز بدن را به آب تامين نخواهد كرد. از همه مهم تر به دليل آن كه مدر هستند، در همان ساعات اوليه روز آب زيادي را ازطريق كليه ها دفع مي كنند.

پرخوري در افطار ممنوع

نوشيدن يك ليوان شيرگرم به همراه چند عدد خرما و خوردن چند لقمه كوچك نان و پنير و گردو يا استفاده از شيربرنج و فرني كم شيرين در وعده افطار، باعث كاهش موقت حس گرسنگي مي شود و اشتهايتان را تا يكي دو ساعت ديگر براي خوردن شامي كامل تعديل مي كند. در صورتي كه نوجوان در وعده افطار تمايل زيادي به خوردن آش رشته، حليم پرچرب، زولبيا و باميه، حلوا، شله زرد و ديگر غذاهاي چرب و شيرين داشت بهتر است از او بخواهيد كه به مصرف كم اين غذاها بسنده كند.

روزه اولي هاي كم اشتها

والدين مي توانند مغزهاي مختلف پسته، بادام، گردو و... را با مقدار كمي شكر آسياب كرده و هنگام سحر يا افطار به فرزند خود بدهند. از آنجا كه نوجوانان در سن رشد هستند و استخوان هايشان نياز به كلسيم دارد، مصرف يك تا دو ليوان شير يا معادل آن ماست يا غذاهايي چون فرني و شيربرنج كم شيرين توصيه مي شود. همچنين مي توانيد با مخلوط كردن پودر مغزها با شير حريره اي مغذي و سرشار از پروتئين و كلسيم تهيه كرده و در اختيار نوجوانتان قرار 
دهيد.

دستگاه گوارش نياز به مرخصي دارد

مزاياي روزه داري بركسي پوشيده نيست و انسان از نظر عقلاني قادر به درك آن است. بنا به گفته متخصصان، خوردن وعده هاي غذايي، ريزه خواري و خوردن ميان وعده ها و البته عادات بد غذايي همچون پرخوري در طول يك سال از جمله عواملي است كه مي تواند دستگاه گوارش ما را با مشكلاتي روبه روسازد.

در واقع اين دستگاه در طول شبانه روز به تعداد دفعاتي كه مي نوشيم و مي خوريم، مرتب در حال تجزيه و تحليل تركيبات غذايي و ذخيره و تبديل آن به انرژي است. استمرار اين عملكرد در درازمدت مي تواند موجب خستگي و اختلال در روند طبيعي اين دستگاه شود. پس علاج واقعه قبل از وقوع آن عقلاني تر است.

علاج آن هم بنا به حكم الهي فرستادن دستگاه گوارش به مرخصي سالانه و استراحت دادن به آن است. در حقيقت با يك ماه روزه گرفتن سيستم گوارشي ما براي گذران يك سال فعاليت پيچيده آماده مي شود. البته به شرطي كه در ساعات بين افطار تا سحر با پرخوري و تحميل فشارهاي مضاعف به دستگاه گوارش، كم خوري اين ماه را جبران نكنيم. 

20 فرمان تغذیه در ماه رمضان

 

20 فرمان تغذیه در ماه رمضان

 


بسیاری از افراد با اینکه در ماه رمضان روزه می گیرند اما باز هم در این ماه دچار اضافه وزن می شوند،علت در چیست؟

 

*هنگام افطار از آغاز كردن تغذیه با آب سرد،نوشابه و مانند اینها جدا خودداری كنید.به جای آب سرد كمی آب گرم یا چای میل كنید.


*افطار را با خوردن خرما،كشمش،عسل و به‌‌طور كلی با یك قند طبیعی آغاز كنید.به این ترتیب اشتها كنترل می‌شود و زیاده‌خوری كم‌تر پیش می‌آید.


خوردن چای شیرین كم‌رنگ،شیر گرم،فرنی و حلیم كم ‌روغن در آغاز افطار مناسب است.


*خوردن نان و پنیر و سبزی (ضدعفونی شده) یا نان و پنیر و مغز گردو توصیه می‌شود.


*سبزی را در افطار میل كنید.چرا كه خوردن سبزی در سحری ممكن است منجر به تشنگی در طول روز بشود.


*از آشامیدن آب فراوان در وسط غذا خودداری كنید.آب در وسط غذا سبب رقیق شدن شیره گوارشی و اختلال در هضم می‌شود.


در زمان بین افطار تا سحر،البته با رعایت فاصله با غذا،آب كافی بیاشامید.


*حتما برای صرف سحری،كمی زودتر از خواب برخیزید تا هم ضمن استفاده از بركات معنوی ساعات سحر و مناجات با خدا،بدون عجله و با آرامش خاطر سحری بخورید.حتی اگر میل به خوردن غذا در سحر ندارید،آب،چای،شیر و مانند اینها را فراموش نكنید.


* از خوردن تنقلات فراوان خودداری كنید.


*حتما در غذای افطار و به خصوص سحر میوه میل كنید.علاوه بر میوه‌جات فصل،از خیسانده برگه آلو،زردآلو،انجیر و مانند اینها هم می‌توان به عنوان میوه استفاده كرد.گوجه فرنگی هم می‌تواند نقش میوه را داشته باشد.


*اگر در ماه رمضان دچار یبوست می‌شوید علاوه بر میوه از خورش‌های ملین مثل خورش آلو و خورش‌های سبزی‌دار بیشتر استفاده كنید.


* در طول زمان امساك (روزه) از رفتن به حمام داغ،خون دادن و كارهایی كه موجب ضعف و بی‌حالی می‌شود خودداری كنید.


*معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای سنگین را ندارد،لذا خوردن غذاهای سهل‌الهضم و تقریبا نرم برای افطار مناسب‌تر است.


* اگر تخم‌مرغ میل می‌كنید در درجه اول به صورت آب‌پز سفت و در درجه دوم به صورت نیم‌بند (به شرط آن كه سفیده آن منعقد شده باشد و زرده كمی حالت سفتی به خود گرفته باشد) میل كنید.تخم‌مرغ نیمرو زیان‌بخش بوده و همچنین دیر هضم‌تر از تخم مرغ آب‌پز است.


* سالاد (بدون پیاز) مكمل خوبی برای غذاها در ماه مبارك رمضان است.


* بادمجان،فلفل و سایر ادویه‌ها گاهی موجب احساس تشنگی در طول روز می‌شود.

 

* آشامیدن آب یخ یا نوشابه خیلی سرد برای معده خالی زیان‌بخش است.

 

*اگر به اقتضای فصل گرما یا فعالیت‌های بدنی،در طول روزه‌داری زیاد عرق كردید،نمك از دست رفته توسط عرق را به صورت‌های مختلف در افطار و سحر جبران كنید.


*از تغییرات شدید در عادات غذایی و خوردن غذاهای نامانوس یا غذاهایی كه برای شما ناراحتی به وجود می‌آورد لااقل در ماه رمضان خودداری كنید.


* كله‌پاچه،سیرابی و شیردان موجب تشنگی زیاد می‌شود.لذا بهتر است میل نكنید ولی اگر مایلید میل كنید به صورت كم‌آب،كم‌نمك و آن هم در افطار میل كنید

روش های خوشایند سازی روزه برای روزه اولی ها

روش های خوشایند سازی روزه برای روزه اولی ها
خوشایندسازی روزه به‌خصوص در اولین تجربه، مساله مهمی است.

یکی از کارهای مهم در مسیر تربیت دینی، آماده‌کردن فرزندان برای عبادت و بندگی است. عبادت روزه‌داری نیز نیاز به علاقه‌مندسازی و آموزش دارد؛ یعنی والدین باید:..
1 - پیش از وجوب روزه، آن را به صورت تمرینی و به‌تدریج در زندگی کودکان وارد کنند. بگذارید با برنامه‌های سحری و افطاری انس بگیرند، روزه کله‌گنجشکی بگیرند و کم‌کم یک روزه کامل را تجربه کنند.
2 - با تغییر در برنامه خواب روزه‌اولی‌ها می‌توان قدری از دشواری روزه برای آنها کاست. اگر آنها تا صبح بیدار بمانند، می‌توانند بخش زیادی از روز را با خواب پر کنند تا فعالیت کمتر و تغذیه بیشتری داشته باشند.
3 - توانایی، یکی از شرایط تکلیف است. اگر کودک روزه‌اولی شما، از بنیه جسمی کافی برخوردار نیست، او را از روزه گرفتن بازدارید ولی به دلیل وجوب، آن را یادداشت کنید تا در سال‌های بعد جبران کند.
4 - خوشایندسازی روزه به‌خصوص در اولین تجربه، مساله مهمی است. اگر فرزند شما احساس ‌کند با گرفتن روزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته و این رفتار او حاکی از اراده قوی و بزرگ‌شدن است، حس بهتری به این عبادت پیدا خواهدکرد. همچنین اگرروزه‌داری با الگوهای هماهنگی که اطراف کودک زندگی می‌کنند همراه باشد، نتایج کامل‌تری از این رفتار گرفته می‌شود.

تغذیه ی مناسب برای روزه اولی‌هاروزه گرفتن, تغذیه در ماه رمضان, تغذیه در رمضان

باز هم بوی خوش ماه رمضان می‌آید و ما را به سوی خود می‌خواند. ماه رمضان فرصتی است برای نزدیک‌تر شدن به خدا.

 

برای آنکه بتوانیم از برکات این ماه عزیز بهره ببریم و توفیق انجام عبادات و مناجات‌ها را داشته باشیم، باید برنامه‌ریزی صحیحی برای تغذیه در این ماه عزیز داشته باشیم.یکی از گروه‌هایی که توجه به تغذیه درست آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، نوجوانانی هستند که برای بار اول روزه می‌گیرند. از آنجا که نوجوانان در سن رشد هستند عدم توجه به تغذیه مناسب هم می‌تواند بر روی رشد و سلامت آن‌ها اثر منفی بگذارد و هم قدرت و توان روزه گرفتن را از آنان سلب نماید.

 

حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابید

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در تغذیه ماه رمضان نوجوانان مدنظر قرار گیرد مصرف سحری است. وعده سحری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون در صورت عدم مصرف این وعده غذایی به خصوص در روزهای بلند تابستان، طول مدت ناشتایی بسیار زیاد شده و عوارضی چون سردرد، افت فشار خون و ضعف شدید را به همراه خواهد داشت. برای آنکه بتوانید نوجوان خود را به خوردن سحری ترغیب کنید، مهم‌ترین نکته این است که تلاش نمایید حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابد. این کار باعث می‌گردد که با کمبود خواب مواجه نشده و با رغبت در هنگام سحر بیدار شود.

 

کمی زودتر بیدار شوید

سحری نباید با عجله خورده شود. کمی زودتر بیدار شدن و مصرف یک میوه یا کمی سالاد می‌تواند باعث تحریک اشتهای فرد گردد. یک وعده سحری مناسب بهتر است شبیه ناهار باشد. البته این موضوعی است که بر حسب اشتها و ذائقه افراد متفاوت خواهد بود، ولی از آنجا که دریافت کالری و پروتئین نوجوانان نباید در طول ماه رمضان تغییر نماید، بهترین راه این است که وعده ناهار در سحر و صبحانه در افطار میل شود و بعد از حدود 2-1 ساعت پس از افطار نیز شام سبکی مصرف شود.

 

برای پیشگیری از تشنگی

در وعده سحری بهتر است از خوردن غذاهای سرخ‌شده پرهیز گردد تا از تشنگی در طول روز جلوگیری شود. ضمناً به خاطر داشته باشید پروتئین‌های حیوانی نظیر گوشت به صورت اوره دفع می‌شوند و دفع اوره مستلزم وجود مقادیر زیاد آب است. به بیان دیگر بدن برای دفع مواد زائد حاصل از هضم پروتئین‌های حیوانی مقدار زیادی آب مصرف می‌کند و بدین ترتیب بدن با تشنگی و کمبود آب مواجه می‌شود. برای پیشگیری از این مشکل می‌توان از مخلوط پروتئین‌های حیوانی و گیاهی (گوشت و حبوبات مختلف) استفاده کرد تا میزان گوشت مصرفی کاهش یافته و در عین حال پروتئین مورد نیاز بدن نوجوان فراهم گردد. از سوی دیگر باید به خاطر داشت که حتماً در وعده سحری به همراه غذا از سالاد و سبزیجات (البته بدون سس) استفاده شود. از آنجا که مواد تشکیل دهنده سالاد به خصوص کاهو مقادیر زیادی آب دارد باعث تأخیر در ایجاد حس تشنگی خواهند شد. سوپ نیز گزینه مناسبی برای وعده سحری می‌باشد. مصرف غذاهای پر نمک و شور در هنگام سحر باعث تشدید احساس تشنگی در طول روز خواهد شد.

به خاطر داشته باشید مصرف آب زیاد در هنگام سحر نه تنها از تشنگی شما در طول روز نمی‌کاهد، بلکه می‌تواند با رقیق نمودن آنزیم‌های گوارشی، باعث بروز مشکلات گوارشی فراوان گردد.

 

منابع کلسیم را فراموش نکنید

از آنجا که نوجوانان در سن رشد هستند و استخوان‌های آن‌ها در حال طویل شدن است، کلسیم یکی از املاح حیاتی برای آن‌ها بشمار می‌رود، بنابراین در طول ماه مبارک رمضان نیز، مصرف منابع غنی کلسیم نظیر شیر، ماست و کشک باید به عنوان جزو جدایی‌ناپذیر رژیم غذایی در نظر گرفته شود.

 

روزه اولی‌ها و ورزش

در طول روز بهتر است از فعالیت‌هایی که باعث خستگی و تشنگی نوجوان می‌گردند جلوگیری شود. هر چند پیاده‌روی و فعالیت‌های سبک می‌توانند در طول ماه مبارک ادامه یابند، اما به دلیل تقارن ماه رمضان امسال با گرم‌ترین ماه سال (مرداد) احتمال تشنگی، کمبود آب و ضعف زیاد می‌باشد، بنابراین در صورتی که نوجوان تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارد بهتر است آن را به بعد از ساعات افطار موکول نماید.

 

زمان افطار

برای افطار، بهتر است از یک نوشیدنی گرم مانند چای، آب جوش و شیر گرم به همراه یک شیرینی طبیعی نظیر خرما و کشمش استفاده شود و پس از آن افطار که باید در واقع مشابه صبحانه باشد مصرف گردد.

مصرف نان، پنیر، سبزی و گردو گزینه مناسبی برای وعده افطار است. مصرف غذاهایی مانند آش رشته که حاوی مقادیر زیادی رشته و حبوبات است و یا حلیم‌های چرب فشار زیادی را به دستگاه گوارش که ساعت‌های زیادی خالی از غذا بوده است وارد می‌نماید و مشکلات گوارشی ایجاد می‌شود. در صورتی که نوجوان تمایل زیادی به این‌گونه مواد غذایی دارد بهتر است به مقدار کم بسنده گردد.

 

فاصله کوتاه بین افطار و سحر

شام را می‌توان یک تا دو ساعت پس از افطار مصرف کرد. اما از آنجا که امسال ساعت افطار دیر هنگام می‌باشد و در نتیجه فاصله بین افطار و سحر نسبتاً کوتاه است، در صورتی که بین افطار و شام فاصله باشد، نوجوان دیرتر خوابیده و میل کمتری به مصرف سحری خواهد داشت، بنابراین بهتر است شام به همراه افطار مصرف شود، اما باید غذا را به آرامی میل کرد، چون مصرف سریع مقادیر زیاد غذا و اشباع شدن ناگهانی معده باعث اختلال در جریان خون شده و باعث بروز ناراحتی گوارشی می‌گردد. شام می‌تواند مشابه شام شب‌های غیر از ماه رمضان باشد. در فاصله افطار تا سحر مصرف میوه، آب‌میوه و چای کمرنگ توصیه می‌شود.

 

روزه اولی‌های کم اشتها

در مورد نوجوانانی که اشتهای کمی دارند یا کمی ضعیف به نظر می‌رسند، مصرف مغزها توصیه می‌شود. مادران عزیز می‌توانند مغزهای مختلف (نظیر پسته، بادام، فندق و نخودچی) را همراه کمی شکر آسیاب کرده و در هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهند و یا با مخلوط آن‌ها با شیر، یک حریره مغذی و سرشار از پروتئین برای آن‌ها تهیه نمایند. ضمناً ممکن است برخی از نوجوانان روزه‌دار نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامین یا املاح داشته باشند که بهتر است با مشورت متخصص تغذیه در این خصوص اقدام نمایید.

اصول روزه داری کودکان

اصول روزه داری کودکان
بهتر است وعده شام و افطار کودک، دو وعده مجزا و با رعایت فاصله زمانی نیم تا یک ساعته باشد؛ البته به شرطی که افطاری که نوش جان کرده، مختصر و سبک بوده باشد.

 
ربنا... ربنا...
شوق رسیدن به اذان موذن زاده، مناجات ربنا، عطر جانماز مادر، دعای سحر با صدای پدر، نشستن سر سفره های افطار، نان و پنیر و سبزی، عطر دارچین روی حلیم داغ، کاسه های خوش نقش و نگار، آش نذری و...، خاطره خوشی است که دوست داریم در ذهن فرزندان مان هم ماندگار شود. 
با نزدیک شدن ماه رمضان، سوال هایی هم درباره روزه داری کودکان، در ذهن پدرها و مادرها شکل می گیرد و دوست دارند بیش تر و بیش تر درباره اصول روزه داری کودکان بدانند.

سحری یادتان نرود
بچه ها، در دوره رشد به سرمی برند. بنابراین باید برنامه غذایی شان را در ماه مبارک رمضان، جوری تنظیم کنید که همه مواد مغذی مورد نیاز بدن شان تامین شود و به همین خاطر، سحری که برای کودکان تهیه می کنید، باید شامل یک وعده غذای کامل باشد، ویژگی های یک وعده ناهار را داشته باشد و به هیچ عنوان حذف نشود.

برای داشتن یک سحری کامل
1 -  سعی کنید همه گروه های غذایی از جمله لبنیات، گوشت، میوه ها و سبزیجات، نان و غلات، سر سفره تان باشد.

2 - سرخ کردنی ها، غذاهای سنگینی مثل آش و آب گوشت و غذاهای آماده مثل سوسیس و کالباس، انتخاب خوبی برای کودکان نیستند. به جای آن ها بهتر است از خورش های کم چرب و غذاهای آب پز یا بخارپز استفاده کنید.

3 - مصرف قندهای پیچیده، نان های سبوس دار و حبوبات، در وعده سحر، باعث می شود بچه ها در طول روز، کم تر گرسنه شوند و راحت تر بتوانند روزه داری را تحمل کنند.

4 - آب، شیر و سایر مایعات باید در حد اعتدال مصرف شود؛ چون اگر بچه ها، کم تر از حد معمول، آب یا مایعات بخورند، در طول روز، با مشکل کم آبی مواجه شده و به ارگان های مختلف بدن شان از جمله کلیه ها، فشار وارد می شود. نوشیدن آب یا چای فراوان هم باعث اختلال در هضم غذا می شود.

5 - میوه ها معمولا در وعده سحر، نادیده گرفته می شوند؛ در حالی که می توانند در پیشگیری از یبوست، به ویژه در کودکان، موثر باشند. بنابراین خوردن یکی، دو واحد میوه، بعد از سحری، توصیه می شود.

سر سفره افطار
در فاصله زیاد بین سحر و افطار، قند خون اُفت می کند و در نتیجه، اشتها یا ولع بچه ها هم برای خوردن غذا، بیش تر می شود. بنابراین خوب است که سر سفره های افطاری، مواد قندی که سریع جذب می شوند، مثل خرما و عسل باشد. نه فقط کودکان که بزرگ ترها هم بهتر است روزه شان را با یک مایع ولرم مثل شیر باز کنند و آن را با کمی قند ساده و طبیعی و نه زولبیا و بامیه تکمیل کنند؛ چون این شیرینی ها، فقط باعث سیری کاذب می شوند و نمی گذارند مواد مغذی کافی، به بدن کودک برسد.

برای داشتن یک افطاری سالم
1 -  افطاری بچه ها، از نظر کیفیت غذایی، باید مثل وعده صبحانه، سبک اما پرکالری باشد و زود هضم شود.

2 - حواس تان باشد بچه ها، خیلی پرخوری نکنند؛ چون پس از چندین ساعت ناشتایی، ورود حجم زیادی غذا به معده، باعث تحریک اعصاب ژاراسمژاتیک و بی حالی شدید بعد از افطار می شود.

3 - فراموش نکنید افطار، زمان خوردن تنقلات نیست؛ چون این خوراکی ها، دیرهضم هستند و باعث پر شدن معده و در نتیجه، بی اشتهایی بچه ها می شوند.

و اما شام
بهتر است وعده شام و افطار کودک، دو وعده مجزا و با رعایت فاصله زمانی نیم تا یک ساعته باشد؛ البته به شرطی که افطاری که نوش جان کرده، مختصر و سبک بوده باشد. در کل، شام بچه های روزه دار باید پرانرژی باشد تا بدن شان دچار کمبود نشود.

برای داشتن یک شام سبک
1 - از انواع گوشت های سفید مانند ماهی و بوقلمون یا گوشت های قرمز کم چرب که آسان هضم می شوند، استفاده کنید.

2 - در کنار شام کودک، حتما سبزی، سالاد و دوغ یا ماست را بگنجانید تا ویتامین ها و مواد معدنی کافی به بدنش برسد.

3 -  در فاصله افطار تا سحر، دادن آب و مایعات کافی به کودکان را فراموش نکنید. چای کم رنگ، آب میوه تازه کم شکر یا بدون شکر، دوغ رقیق و کم نمک و شیر، انتخاب های مناسبی برای تامین مایعات مورد نیاز بدن هستند.
 

 

آدرس : تهران، تهرانپارس، خیابان رشید، خیابان 144 غربی (شهید ستانی)، نبش باقری، پلاک 138
تلفن : 77884554-77726191
آدرس رايانامه : school rahemasoumeh ir